JĘZYK HTML pozwala opisać wskazaną strukturę informacji zawartych wewnątrz poszczególnej strony internetowe, nadając odpowiednie znaczenie poszczególnym fragmentom tekstu. Formując jednocześnie hiperłącza, a co za tym idzie akapity i nagłówki oraz listy, do których zaliczyć można multimedia czy elementy baz danych, do których można zaliczyć interaktywne formularze danych.
Poza tym HTML umożliwia określenie pewnego wyglądu dokumentu w przeglądarce internetowej. Należy pamiętać, że do szczegółowego opisu formatowania akapitów, jak i również nagłówków, użytych czcionek bądź kolorów. To właśnie tu zalecane jest wykorzystywanie kaskadowych tak zwanych arkuszy stylów CSS.
System ten kiedyś wykorzystywano do organizowania bądź udostępniania pewnych dokumentów związanych z badaniami naukowymi. Można rzec, że rewolucyjność pomysłu polegała na fakcie, że użytkownik posługując się pewnymi odnośnikami mógł ze wskazanej lokalizacji przeglądać dokumenty fizycznie znajdujące się w przeróżnych miejscach na świecie. Opierając się na wcześniejszych dokumentach twórcy przeglądarek eksperymentowali z nowo powstałym HTML-em modyfikując poszczególne atrybuty istniejących znaczników bądź dodając nowe.
W Internecie można znaleźć wiele narzędzi do tworzenia różnorodnych stron internetowych. HTML oznacza on HyperText Markup Language, czyli hipertekstowy język znaczników. Większość z ludzi wie czym ten język jest. Służy on do tworzenia stron internetowych. Jednak należy zaznaczyć, że nie jest to na pewno język programowania. Jednocześnie jego składnia zawiera wiele składni znaczników, a szczegółowiej mówiąc pary znaczników.