Mając do wyboru HTML i CMS, trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, jak często aktualizowana będzie dana strona internetowa. HTML jest bowiem dobrym rozwiązaniem w przypadku stron łatwych, które nie będą edytowane zbyt często. Gdyby miało być inaczej, od osoby, która miałaby się tym zająć, wymagana byłaby znajomość języków programowania, albo dokonywanie zmian na stronie trzeba by było zlecać.
Lepszym rozwiązaniem dla właściciela serwisu jest CMS, ponieważ strony posiadają wówczas panel administracyjny, który w łatwy sposób umożliwia częstą edycję na WWW. Zarządzanie stroną jest proste. Używa się łatwe w obsłudze interfejsy, które są dostępne w panelu administracyjnym. System CMS umożliwia między innymi dodawanie nowych podstron w serwisie, jak również uzupełnianie go w postaci zamieszczania artykułów z załącznikami. Mogą to być na przykład zdjęcia i pliki PDF. Poza tym, możliwa jest łatwa zmiana zdjęć w banerze z użyciem panelu administracyjnego oraz tworzenie galerii w różnych formach przeglądania. W każdym przypadku, przy dokonywaniu modyfikacji strony internetowej, nie trzeba znać języków programowania. Po wprowadzeniu nowych danych oraz ich zapisaniu, w sposób automatyczny następuje aktualizacja treści na stronie internetowej.
Przykładami systemu CMS są WordPress i Joomla!. Pierwsza propozycja sterowania stroną pierwotnie przeznaczona była dla osób prowadzących blogi oraz niewielkie strony internetowe i w tej roli sprawdza się najlepiej. WordPress charakteryzuje się łatwością obsługi i przyjaznym interfacem. Są także różne dodatkowe opcje czy wtyczki. Joomla! powstała w celu obsługi bardziej złożonych serwisów internetowych. Obsługa tego CMS’a jest bardziej wymagająca i mimo, że zalicza się on do jednych z prostszych, znajomość podstaw HTML, CSS czy PHP może okazać się przydatna. Większa popularność WordPress-a wiąże się z większą ilością dostępnych skórek, których jest w tej chwili około 16 tysięcy.