Jakość druku ma niebagatelne znaczenie dla całokształtu produktu marketingowego. Warto na to zwrócić szczególną uwagę, aby klient otrzymał zamawianą usługę nieodbiegającą od projektu. Dlatego przygotowując in formację dla drukarni, należy dokładnie zweryfikować dane i zadbać o zalecenia.
Spady
Co to są spady? Spady to inaczej dodatkowy margines pozwalający drukarni dociąć stronę do właściwej wielkości. Jest to niezadrukowany element arkusza, który można obciąć po dokonaniu wydruku. W programach edytorskich nie ma takiej opcji, więc często drukarnia dostaje produkt nieprzygotowany do dalszej obróbki. Bez spadu drukarnia nie podejmie się wykonania zlecenia, dlatego trzeba pamiętać o jego przydatności.
Kolory RGB
Kolor RGB wyświetla się na ekranie, natomiast do wydruku potrzebny jest CMYK albo Pantone. Jest ich zdecydowanie mniej niż barw RGB, dlatego trzeba o tym pamiętać przy realizowaniu zlecenia. Niektóre kolory RGB są niewidoczne w barwach drukarskich.
Elementy wielokolorowe w małym formacie
Malutkie elementy w nietypowym kolorze wymagają od drukarza aptekarskiej pracy, aby osiągnąć to, co na ekranie wydaje się być łatwe do wykonania. Każdy mały detal lub litery wymagające nałożenia kilku barw w druku mogą być nieczytelne bądź nieładnie wyglądać. Ten sam problem dotycz różnych odcieni czarnego oraz szarości.
Zbyt duża ilość farby
Zbyt duże nafarbienie spowoduje jej przesiąkanie na drugą stronę, dlatego trzeba wykonać do bardzo ostrożnie, używając barw CMYK z dużą delikatnością. Drukarz ustala procentowo udział poszczególnych kolorów, aby nie przekroczyć magicznej liczby 300, co jeszcze pozwala utrzymać papier w odpowiednim stanie. Wszystko ponad może skutkować rozwarstwieniem materiału i zabrudzenie całego arkusza.
Odpowiednie przygotowanie projektu
W celu uzyskania najlepszego efektu dobrze jest samodzielnie zadbać o odpowiednie wykonanie pliku. Jeżeli zdjęcia mają ogromną wielkość i trzeba je kompresować to lepiej przeskalować je w wybranym programie i zapisać w plikach jpg lub tif. Wystarczy, aby osiągnąć wartość 300dpi, mniej to nie jest dobre rozwiązanie, a więcej i tak nikt nie zauważy. Drukarnia wielkoformatowa Hekama
Szukając informacji w wyszukiwarce, znajdziesz ten artykuł pod takimi frazami, jak:
- Najczęstsze błędy w plikach do druku i jak ich uniknąć.
- Jak uniknąć problemów z rozdzielczością pliku do druku.
- Błędy kolorów w plikach do druku i jak je poprawić.
- Wpływ braku obszaru cięcia na jakość druku.
- Jak zapobiegać problemom z czcionkami w plikach do druku.
- Jakie formaty plików są najbardziej odpowiednie do druku.
- Jak uniknąć zniekształceń obrazów podczas druku.
- Wpływ złego ułożenia elementów na ostateczny wygląd druku.
- Jak uniknąć błędów przygotowując pliki do druku wielkoformatowego.
- Problemy z profilami kolorów i jak je skorygować.
- Jak dostosować plik do druku offsetowego.
- Wpływ złej kalibracji monitora na jakość druku.
- Jak uniknąć utraty szczegółów przy składaniu plików do druku.
- Błędy związane z nadmiernym skraplaniem farby podczas druku.
- Jak sprawdzić i poprawić pliki przed wysłaniem do drukarni.